Якщо ти байдужий до страждань інших,
ти не заслуговуєш називатися людиною.
Сааді (персидський поет)

З 25 листопада по 10 грудня 2020 року Баранівський професійний ліцей долучився до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» та проєкту Управління освіти і науки Житомирської обласної державної адміністрації «Світ без насильства – творимо разом безпечне освітнє середовище», спрямованих на запобігання і протидії проявам насильства та булінґу серед учасників освітнього процесу.

З метою забезпечення прав, свобод та інтересів молоді, запобігання проявам насильства у навчальному закладі відбувся круглий стіл «Як реагувати на булінґ», учасниками якого були педагогічні працівники ліцею. В ході заходу розглядалися питання формування у здобувачів освіти здатності протистояти булінґу, навичок ненасильницької поведінки, побудови конструктивного діалогу, створення особистої мирної стратегії поведінки в конфлікті. Під гаслом «Бути гарною людиною – це добра звичка. І прищеплювати її треба змалечку» пройшло засідання методичної комісії класних керівників «Не дамо булінґу шанс», на якому учасники заходу розв’язували ситуативні задачі, шукали шляхи виходу зі складних педагогічних ситуацій, розглядали питання формування навиків відповідальної та безпечної поведінки здобувачів освіти.

Серед сучасної учнівської молоді надзвичайно загострилася проблема насильства, довготривалих агресивних проявів та третирування у міжособистісних стосунках підлітків, здійснюваних самими дітьми одне до одного. Учнівська рада ліцею на своєму засіданні вирішила взяти активну участь у заходах в рамках акції «16 днів проти насильства». Здобувачі освіти виготовляли інформаційні буклети, флаєри, пам’ятки «Все про булінґ», «STOP BULLYING», «Стоп булінґ», «Світ без насилля», «Зупинимо насильство разом», знімали відеорепортажі по даній темі, провели акцію «Молодь проти насильства». Здобувачі освіти намагалися відтворити своє бачення даної проблеми у малюнках, фотороботах та взяли участь в обласному конкурсі «Зупинимо насильство разом». За даними ЮНІСЕФ, майже 70% дітей по всьому світу потерпають від цькування з боку однолітків. Водночас Україна посідає 4-е місце серед європейських країн з найвищим рівнем булінґу.

Зважаючи на масштаб і серйозність проблеми психологічна служба ліцею долучилася до всеукраїнської акції з протидії насильству та захисту прав дітей, провела просвітницьку роботу, спрямовану на інформування учасників освітнього процесу про булінґ (цькування), види булінґу, міри покарання за вчинення насильства. Здобувачі освіти отримали цікаву та корисну інформацію про проблему сьогодення в учнівському середовищі, одержали пам’ятку про те, як захистити себе і своїх друзів від булінґу, дізналися про свої права та обов’язки. Кожен бажаючий мав можливість висловити власну думку та свій погляд на дану проблему. Соціальним педагогом Шевчук С.М. було проведено анкетування здобувачів освіти «Моє життя у сім’ї та ліцеї», метою якого було виявлення випадків сімейного насилля та проявів різних форм булінґу в навчальному закладі. Під час бесід, «круглих столів», занять з елементами тренінгу у тісному дружньому колі молодь вчилася протидіяти насильству. Кожен із дітей намагався проаналізувати звідки береться агресія, нетерпимість, злоба. Цікаві завдання, притчі, спільна творча робота допомогли здобувачам освіти зрозуміти, що довіра і вдячність – перші кроки на протидію булінґу.

У рамках місячника правової освіти та акції «16 днів проти насильства» з метою протидії поширення булінґу серед учасників освітнього процесу у закладі відбулася зустріч здобувачів освіти із представниками Баранівського відділення поліції Новоград-Волинського ВП ГУМП України в Житомирській області Цимбалюк А.В. та Гекалюк С.В. Під час превентивної бесіди молодь дізналася про можливі прояви булінґу, домашнього насильства, про відповідальність за протиправні вчинки самих дітей та їхніх батьків; цікавились питанням кібербулінґу та інтернет залежності; переконалися, що всі учасники освітнього процесу мають бути захищеними і потрібно поважати свої права, права іншого і вчитися співіснувати разом.

На жаль, насильство щодо жінок існує у всіх країнах і в усіх суспільствах, від нього страждають усі групи жінок і дівчат. Кожна третя дівчинка, народжена сьогодні, у своєму житті зіштовхнеться з тими чи іншими формами насильства. Глибоко вкоріненою є думка, що жінки – не рівня чоловікам. Вона формує реалії життя мільйонів жінок і дівчат, які позбавлені права голосу, свободи, економічної незалежності і рівного доступу до освіти і роботи. 25 листопада в Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок жіночий колектив ліцею провів акцію проти гендерного насильства, насильства в сім’ї та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків, а також підтримав цьогорічну кампанію «Розфарбуємо світ в помаранчевий колір: покоління рівності виступає проти зґвалтувань», головною метою якої є привернення уваги до чутливої теми гендерного насильства, а також об’єднати суспільство у боротьбі з ним. Учасники акції переконанні, що лише шляхом інтеграції гендерної політики в освітню політику у всіх сферах та на всіх рівнях можна досягти реального просування вперед у справі викорінення усіх форм дискримінації та досягнення прогресу в ліквідації насильства щодо жінок.

Цю тему продовжила класний керівник групи №1 Кічкірук Л.О. під час виховної години «Домашнє насильство – проблема суспільства». Як розпізнати ситуацію насильства, як протидіяти кривднику та куди, власне, звертатися по допомогу, це ключові питання, які розглядали під час заходу. 

Прояви насильства супроводжують людство з давніх-давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Прикро, що ми звикли сприймати насильство, як щось неминуче, адже прояви насильства порушують права людини, принципи її вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами чи в нас у домі, у ліцеї, на вулиці, ми можемо й повинні зупинити його. Саме з такою метою був проведений позакласний захід «Молодь проти насильства» викладачем історії та права ліцею Григорчуком І.О. Захід став підсумком проєкту «Стоп булінґ», над яким працювали здобувачі освіти. Молодь знайомилась з ознаками, формами та видами булінґу, а також з відповідальністю за його вчинення. Здобувачі освіти збирали матеріали, переглядали відеоролики про різні форми насильства, готували виступи, презентацію «Зупинимо булінґ разом», виготовляли буклети, малювали малюнки на дану тематику. Адже, щоб усі зрозуміли жахливі наслідки і негатив булінґу, про це повинні говорити самі діти.

Класним керівником групи №2 Яворським А.Ф. проведено виховну годину «Булінґ: види та відповідальність», метою якої було ознайомлення з поняттям булінґу, його видами та проявами в учнівському колективі; вироблення нетерпимості до проблеми булінґу, розвиток співчутливого ставлення до жертв насилля, навичок надання й отримання допомоги; формування нетерпимості до проявів агресії. В ході заходу підлітки переглянули відеоролики та презентацію про булінґ, отримали буклети про адміністративну відповідальність за насильницькі дії.

2 грудня в Міжнародний День боротьби з рабством класним керівником групи №6 Бортнік Т.С. було проведено виховну годину на тему: «Торгівля людьми – грубе порушення прав громадянина». Метою виховного заняття було підвищити рівень поінформованості та усвідомлення здобувачами освіти проблеми торгівлі людьми; обговорити причини, форми та ознаки цього явища; показати небезпечні наслідки та шляхи потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, ознайомлення з правилами безпечного виїзду та перебування за кордоном; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, доброзичливість, людяність, пошану до людської особи.

В рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» в гуртожитку ліцею пройшов флешмоб «Розірви коло насильства». Під час флешмобу учасники з різнокольоровими паперовими долоньками в руках утворили коло, а потім розірвали його зі словами: «Розірви коло насильства!». Цей захід покликаний привернути увагу молоді до проблем дискримінації, насильства у сім’ї, гендерних питань. «Не варто мовчати, необхідно говорити про проблему насильства як постраждалим, так і всьому суспільству. Адже у більшості випадків ця проблема є прихованою, в першу чергу, в силу ментальності наших громадян, через їх невпевненість і страх розповісти іншим про те, що вони стали жертвою насильства. Наша акція якраз і закликає визнати таку проблему», – зазначила вихователька гуртожитку Василькова Н.М.

Заключним етапом акції «16 днів проти насильства» стало підведення підсумків ліцейного конкурсу малюнків, фоторобіт, постерів, аматорських відеороликів та друкованої продукції з метою популяризації правової освіти серед учнівської молоді, привернення уваги громадськості до проблем насильства в сім’ї, забезпечення рівних прав жінок та чоловіків. 

На обласний конкурс на кращий інформаційно-просвітницький матеріал щодо протидії булінґу в освітньому середовищі подано наступні роботи:

  • у номінації “Кращий малюнок”:

  • у номінації “Краща фоторобота, постер”:

фоторобота “Єднаймося проти насильства” Свинарський В.Ю.

  • у номінації “Краща друкована продукція (інформаційний буклет)”: 

Торгівля людьми. Буклет БПЛ. Присяжнюк Д.А.

Що робити,якщо ти став жертвою булінгу. Буклет БПЛ, Сташкевич В.А.

Що таке булінґ і як з ним боротися. Буклет БПЛ, Бойко В.А.

  • у номінації “Кращий аматорський відеоролик (соціальна реклама)”

 Стоп насильству. Відеоролик БПЛ. Васильков М.С. 

Формування «нульової» толерантності до всіх проявів насильства – це одне з провідних завдань акції, підсумки якої ми сьогодні підбиваємо. Адже будь-яке насильство є порушенням прав людини, якому не має виправдань.

Заступниця директора з навчально-виховної роботи С.М. Шевчук